Адвокат: България трябва да гарантира припознаване на гей браковете – PernikToday.net

сн. Getty Images/Guliver

„Докато хетеросексуалните хора имат право да избират дали да сключат брак, хомосексуалните няма това право. Трябва да им бъде гарантирана поне някаква форма на припознаване на това съжителство”, категорична е адвокатът и активист за човешки права Деница Любенова. Любенова представлява Лили Бабулкова – жената, която съди Столичната община, защото отказват да признаят брака ѝ с друга жена. Двете сключили граждански брак във Великобритания, където това е разрешено и сега се опитват да го узаконят и в България.

„Родителите ми приеха много добре връзката ни. Няколко години по-рано разбраха за сексуалната ми ориентация. Трябваха ми няколко месеца да събера решимост да говоря с тях и мога да се похваля, че съм един от немногото хора, които не са имали никакви сътресения в семейството след това”, разказва Бабулкова е ефира на bTV.

„Бракът трябва да е право, а не задължение”, категорична е Бабулкова. Тя и съпругата ѝ се решили на тази стъпка и от прагматична гледна точка, защото и двете много искат да имат деца заедно. „Според мен правото е на наша страна в случая, но в същото време се изисква много смелост от страна на този, който ще отсъди накрая”, смята Любенова.

„Имаме право на брак дотолкова, че ние съществуваме. Пред закона сме точно толкова задължени, колкото всички останали и най-важното – ако ние получим това право, на никого нищо не отнемаме и не пречим”, казва Бабулкова. „Когато един законодател не признава отношенията на хората с хомосексуална ориентация, тогава говорим за отнасяне към тези хора като с втора ръка граждани и придаване на по-ниска морална стойност на техните връзки”, категорична е Любенова.

В края на миналия месец „Ню Йорк таймс“ излезе със статия по темата. Според изданието съдът на ЕС може да принуди България да признае еднополовите бракове. Институцията разглежда въпроса за признаване на гей браковете в страните от ЕС, където те не са разрешени. Конституционният съд на Румъния е поискал евросъдът да се произнесе по дело, заведено от двама мъже, които искат сключеният помежду им брак да бъде признат от румънските власти. Представители от Румъния, Унгария, Полша и Латвия обаче заявиха на изслушванията в Люксембург, че не желаят терминът „съпруг/съпруга“ да се отнася към еднополови съюзи, предаде Дарик.

Според представители на Европейската комисия еднополовите бракове или гражданските партньорства се признават в 22 от 28 страни-членки на ЕС. Румъния, Полша, Словакия, България, Литва и Латвия към момента не предоставят правна защита за еднополовите съюзи./Actualno.com