събота , 23 март 2019 г.
Начало / Култура и образование / Културен гид на Перник за месец януари

Културен гид на Перник за месец януари

survakarska-grupa-dolna-sekirna

Културните събития през януари в община Перник са подчинени на народния празник Сурва, тачен от векове в Граовския край и на жизнерадостния 28-ми по ред Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“. Изложби на приложното изкуство, на детски рисунки и обща художествена експозиция, отразили магията на зимния празник и колорита на сурвакарските маски могат да бъдат видяни в клуба на интелигенцията, ателието при художествената галерия, галериите „Любен Гайдаров“ и „При кмета“, както и във фоайето на хотел „Струма“.

Вижте какво предстои през месец януари:

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

 13 – 14 януари

18,00 ч. – 24,00 ч. – Селищата от региона

Народен празник “Сурва” – местни маскарадни игри

Организатор: Кметства и читалища /по отделна програма/

14 – 23 януари

10,30 ч. – 16,00 ч. – детските градини

„Да бъде!“ – Детска маскарадна щафета /по отделна програма/

 25 – 27 януари

ХХVIII  Международен фестивал на маскарадните игри “Сурва

/по отделна програма/

ІІ. ГАЛЕРИИ

 10 януари

17,00 ч.  – Галерия “Артсалон”

Изложба живопис на Жизела Мура – Италия

 15 януари

17,00 ч. – Клуб на интелигенцията

„Сурва – традиции и съвременност“обща художествена изложба

Организатор: Клуб на интелигенцията и Регионален исторически музей

17 януари

17,00 ч.  – Галерия “Кракра”

Изложба живопис на Богомил Благоев

22 януари

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, фоайе пред Детски отдел

„Колоритът на сурвакарските игри и маски” – традиционна изложба на детски рисунки от АТЕЛИЕТО при ХГ Перник

 23 януари

16,00 ч.  – Фоайе на хотел “ Струма

“ Тайните на Сурва ” – изложба приложно изкуство

Организатор: IX ОУ „Т.Ненков“и  Художествена галерия

 24 януари

14,00 ч.  – Галерия “ При кмета

“ Магията на Сурва ” –изложба от конкурс за детски рисунки

 25 януари

13,30 ч. – Галерия „Любен Гайдаров“

“Сурва арт” – обща  художествена изложба

 ІІІ. МУЗЕИ

Изложби:

 1-15 януари

„Нашите светини“ – 175 години храм „Свети Георги“, Перник

 1– 31 януари       

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
  • „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН с участие на експонати от фонда на РИМ – Перник.
  • „Пришълец от палеогена“

 22 януари

16,00 ч. – Регионален исторически музей

„Да споделиш Сурова“ – изложба, представяща дарението на Хенри ван дер Кроон

 ІV. ТЕАТЪР

 5 – 21 януари

14,30 ч.- 22,30 ч. / понеделник – петък/ – Театрален салон „Георги Русев“

11,00 ч.-22,30 ч. /събота и неделя/

Кино в театъра 2D и и 3D прожекции

 21 януари

18q30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Презентация на чуждоезиково обучение

Организатор: Езиков център ФОРС

 22 януари

19,00ч. – Театрален салон „Георг и Русев“

„Секскомедия в лятна нощ“  – по Уди Алън

Постановка: Юрий Дачев

Участват: Мартина Вачкова, Атанас Атанасов, Стефан Цирков, Стелиян Николов, Станислава Николова, Иванка Шекерова, Емануил  Костадинов

БИБЛИОТЕКИ

14 януари

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

„Сурва и тайнството на маската” – изложба от публикации, проследяващи историята, символиката и мистиката на сурвакарските и кукерските маски

 28 януари

10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Краезнание

„Библейската надвременност на писателя, хумориста, журналиста и почетния гражданин на Перник Дамян Бегунов“ –  по повод 90 години от рождението му (30.01.1929 – 25.01.2014 г.) – витрина

 VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ

8  януари

9,30 ч. – ДГ №4“Чуден свят“

Образователен концерт на Народния оркестър към ОК  Дворец на културата  с  ръководител Венцислав Андонов

10  януари

10,00 ч. – ДГ №12“Радост“

Образователен концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,  диригент Трифон Трифонов

17  януари

18,00 ч. – Малък салон, Дворец на културата

„Фолклорът – настояще и бъдеще” – концерт на Народния оркестър

към ОК Дворец на културата с ръководител Венцислав Андонов

 20  януари

11,00 ч. – Музикално фоайе, Дворец на културата

Матине – концерт на Камерен оркестър „Орфей”, диригент Райчо Христов

22  януари

10,30 ч. – ДГ №15“Райна Княгина“

Образователен концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,  диригент Трифон Трифонов                   

 VІІ.  ШОУ-ПРОГРАМИ

 24 януари 

18,00 ч. – пред Общински младежки дом – кв.Мошино

„Игри с маски“ – танцов спектакъл

Организатор: Общински младежки дом

 VІІІ.  ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ

 1 януари

8,00 ч. – с. Рударци

Васильовден – честване

Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

4 януари

11,00 ч. – Дневен център за възрастни хора, с. Мещица

Зимни празници – беседа

Организатор: НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 13,30 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изтоk

140 г. от рождението на Яворов – честване

Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

6 януари

9,00 ч. – река Рударска, с. Рударци

Йордановден – ритуал „Вадене на кръста“

Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

10 – 30 януари

16,00 ч. – Атриум на Областна администрация, град Перник

Сурвакарска работилница – изложба пластики и маски на Кирил Щрапулин

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

  15 януари

17,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин – 1903”, читалищен клуб

Представяне на списанието „Изживей България“ – среща с творческия колектив

Организатор: НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”                           

 21 януари

10,00 ч. – Клуб на пенсионера, кв. „Калкас”

Бабинден – честване

Организатор: НЧ „Данчо Иванов – 1927 г.”, кв. Калкас

 11,00 ч. – Дневен център за възрастни хора, с. Мещица

„Бабин ден” – честване

Изложба на традиционни ястия и хлябове

Организатор: НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

12,00 ч. – НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

„Бабинден“ – тържество  

Организатор: НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

 12,30 ч.- НЧ „Просвета – 1909 г.” , гр. Батановци

Честване Деня на родилната помощ. Ритуал за „Бабин ден”

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.”гр.Батановци  

 13,30 ч.- НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

Бабинден – пресъздаване на обичая

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

 16,00 ч. – Vip Gallery, БК „Елена“

„Бабин ден по градски“ –  Дискусия на тема „Празник на мъдростта и добрината“

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 22 януари

17,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”, читалищен клуб

„Бабинден” – традиционна среща

Организатор: НЧ ”Елин пелин – 1903 г.”

23 януари

11,00 ч.- НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

„Нено и Неновица”– да си спомним за Любен Каравелов  по повод 140г. от кончината  му

Организатор: НЧ „Пробуда – 1935 г.”, кв. „Бела вода”

14,00 ч. – в Клуб „Ален мак”, кв. „Изток

„Бабин ден” – честване

Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 28 януари

14,00 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

„За обичая Сурва” –  среща разговор с етнолог

Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

 

 

 

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *