вторник , 20 август 2019 г.
Начало / Култура и образование / Културен гид на Перник за месец юни

Културен гид на Перник за месец юни

pernik-bukvi

КУЛТУРНО- ИНФОРМАЦИОНЕН СПРАВОЧНИК
М. ЮНИ 2019 Г.
І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ
1 юни
Международен ден на детето / по отделна програма/

1 юни
10,00 ч. – пред читалището в с. Дивотино
ХХII Национален детско-юношески фестивал „Чичо Стоян“, инициатива на НЧ „Чичо Стоян-1927“ и Кметство – с. Дивотино
2 юни
11,30 ч. – Паметника на Христо Ботев /пред ПГЕМП ”Хр. Ботев”/
Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България – общоградско поклонение, поднасяне на венци и цветя
Организатор: Община Перник, ОК Дворец на културата, ПГЕМП “Хр. Ботев”

5 – 7 юни
Международен детско-юношески театрален фестивал „Арлекин” /по отделна програма/
Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник и Община Перник

8 юни
10,30 ч. – открита сцена пред НЧ „Христо Ботев – 1961 г. ”с. Люлин
Първи „Звончарски събор по Спасовден”
Организатори: Кметство и НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин

16 юни
10,00 ч. – открита сцена пред НЧ „Пробуда – 1922 г.”, с. Драгичево
Втори фолклорен фестивал „На мегдано у Драгичево”
Организатори: НЧ „Пробуда – 1922 г.” и Кметство Драгичево

24 юни
10,00 ч.- местност „Ладовица“ кв. „Изток“
„Еньовден“ – VIII Регионален фестивал на любителското творчество на възрастните хора
Организатор: Кметство „Изток“ , НЧ „Искра-1960 г.“ и Община Перник

26 юни
90 ГОДИНИ ОТ ОБЯВЯВАНЕТО НА ПЕРНИК ЗА ГРАД – ПРАЗНИЧНА ПРОГРАМА

29 – 30 юни
9,00 ч. – открита сцена пред НЧ „Пробуда – 1937 г.”, с. Кладница
„Витошки напеви” – ХІІ Регионален фолклорен събор
Организатори: НЧ „Пробуда – 1937 г.” и Кметство с.Кладница

ІІ. ГАЛЕРИИ
30 юни
9,00 ч. – 17,00 ч. пред детския отдел на библиотеката
Изложба – рисунки – Детска формация „Ателието“ към Художествена галерия гостува на РБ „Светослав Минков“

13 юни
17,00 ч. – Галерия “Кракра”
„Перник – моят град“ – годишна изложба на Ателието към Художествена галерия
20 юни
17,00ч. – Галерия “ Артсалон ”
Изложба скулптура на Вълко Ценов

25 юни
12,00 ч. – галерия „Любен Гайдаров“
„90 години Перник – град“ – изложба картини от колекцията на Художествена галерия

ІІІ. МУЗЕИ
ИЗЛОЖБИ
1 – 30 юни
9,00 – 17,00 ч. – Регионален исторически музей
„Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
„Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
„Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“ – съвместна изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник
„Стефан Бръчков – учителят, който възроди стария Перник“

24 юни
„Мини Перник“ – мобилна изложба

28 юни
16,00 ч. – Подземен минен музей
„Старият Перник“ – пърформънс, съвместна изява с ЦПЛР – ОДК

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ
УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ
1 – 30 юни (по отделна програма)
„В тишината на храма: Храм „Св.Георги“ като част от историята на Перник“
8 юни
10,00 ч. – Регионален исторически музей
Семейна събота – „Индустриалния Перник“
ІV. ТЕАТЪР
6 юни
19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„Вражалец“ – Режисьор: Георги Стоилов
Участват: Любомир Нейков, Станимир Гъмов, Петьо Петков – Шайбата, Деси Бакърджиева и Албена Павлова
Гостува театър „Мелпомена“

7 юни
13,30 ч. – 23, 00 ч.– Театрален салон „Георги Русев“
КИНО В ТЕАТЪРА

8 юни
11,00 ч.- 23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
КИНО В ТЕАТЪРА

9 юни
11,00 ч.- 23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
КИНО В ТЕАТЪРА

27 юни
18,00 ч. – Театрален салон ЦПЛР-ОДК
„Граовски вечери“ – музикално-театрален спектакъл, съвместна изява на ЦПЛР-ОДК и Регионален исторически музей

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“
„Влизай без да чукаш“ – режисьор Андрей Калудов
Участват: Веселин Мезеклиев, Аделина Петрова, Катрин Василева

V. БИБЛИОТЕКИ
18 юни
10,00 ч. -17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Отдел
„Изкуство”
„Смелостта да създаваш свой свят“ – витрина по повод 50-годишния юбилей на Камен Цветков (21.06.1969 г.) – художник от Перник

20 юни
10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня
„Перник – съкровищница от ценности” – изложба с материали от фонда на библиотеката по повод 90 години от преобразуването на Пернишката селска община в градска

24 юни
10,00 ч. – интернет адрес на Регионална библиотека „Светослав Минков” www.libpernik.net и фейсбук страницата
„Перник – значителен градски център“ – виртуална витрина по повод обявяването на Перник за град с Указ на цар Борис Трети

26 юни
10,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня; на интернет адреса на РБ„Светослав Минков” www.libpernik.net и фейсбук страницата
„Закрилникът на Перник и миньорите Св. Ив. Рилски Чудотворец” – мултимедийна изложба и представяне на публикации от фонда на библиотеката с икони на светеца по повод 100 години от приключване на строежа на минната църква „Св. Иван Рилски”

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ
4 юни
18,00 ч.- театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник
Годишен концерт на клуба по спортни танци с ръководител Людмила Томова
Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

6 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Концерт на Камерен оркестър „Орфей” и ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата, диригент Райчо Христов

7 юни
18,00 ч. – Галерия „Любен Гайдаров“
90 години хор „Добри Христов“ – тържествен концерт
Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, гр. Перник

10 юни
17.30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Невелина Станимирова

19,00.ч. – Театрален салон „Георги Русев“
Концерт на хип-хоп формация „Dance Quad”
Организатор:Общински младежки дом – Перник

11 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,
диригент Трифон Трифонов

12 юни
17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Йоанна Козарева

18,30 ч.- театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник
Концерт – спектакъл на Школата по съвременни танци с ръководител Пламен Ганов
Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

19,00 ч. – голям салон, Общински младежки дом, Перник-център
Годишен концерт на ДЮФА „Чудно оро”
Организатор: Общински младежки дом

13 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата от класа на Славена Вражалска

19,00 ч. – театрален салон „Георги Русев“
Годишен концерт на Фолклорен ансамбъл „Граово”
Организатор: Общински младежки дом

14 юни
17,30 ч. – Малък салон, Дворец на културата
Общ концерт на ученици от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата

18 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,
диригент Трифон Трифонов

19 юни
19,00 ч. – Голям салон, Дворец на културата
Концерт на АНПТ ”Граовска младост” при ОК Дворец на културата

20 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

21 юни
16,30 ч. – пред Двореца на културата
„Децата на Перник празнуват“ – поздравителен концерт с участието на деца от
ДГ „Пролет“ и ДГ №15 „Райна Княгиня“, по повод 90-годишнината на Перник като град

24 юни
18,00 ч.- голямо фоайе, ЦПЛР-ОДК Перник
Хор „Родна песен” – годишен концерт

25 юни
11,00 ч. – пред Двореца на културата
Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

17,00 ч. – пред Кметство „Изток“
Празничен концерт на детските градини

18,30 ч. – Музикално фоайе, Дворец на културата
Концерт на Камерен оркестър „Орфей” към ОК Дворец на културата, диригент Райчо Христов

VII. ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ
1 юни
10,30 ч. – детската площадка, с. Кралев дол
Детско тържество по случай „Деня на детето“
Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“

11,00 ч. – парка на с. Черна гора
Детски забави и игри
Организатор: НЧ „Наука – 1967 г.”, с. Черна гора

11,00 ч. – НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци
Детско парти с игри и забави
Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”

17,00 ч. – пред НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”, с. Люлин
Детски празнична програма
Организатор: НЧ „Христо Ботев – 1961 г.”

2 юни
10,00 ч. – НЧ „Просвета – 1909г.”, гр. Батановци
Силов трибой „Батановска сила” – състезание по случай Спасовден
Организатори: НЧ “Просвета – 1909 г.”и Кметство град Батановци

3 юни
13,00 ч. – НЧ „Искра – 1960 г., кв. „Изток”
„Детство мое , реално и вълшебно” – изложба на рисунки на деца
Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”

18,00 ч. – салон на НЧ “Съзнание – 1922 г.“
Годишен концерт на фолклорна формация “ Байрактаре“
Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”

4 юни
17,30 ч. – галерия „Марин Гогев“, кв. „Изток”
Изложба на испански и латиноамерикански художници “Пъстър свят„
Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”

5 юни
19,00 ч. – на площада, с. Расник
Ден на селото – празнична програма и заря
Организатори: Кметство и НЧ „Димитър Полянов – 1927 г.”, село Расник

6 юни
11,00 ч. – местност „Дъбо”, с. Кладница
Курбан за здраве по повод „Спасовден“
Организатори: Кметство, НЧ „Пробуда – 1937 г.” и Църковно настоятелство

12,00 ч . – манастира „Св. Спас”, с. Големо Бучино
Спасовден – курбан и литургия
Организатор: Църковното Настоятелство

12,00 ч. – местност „Св. Спас”, кв. „Църква”
Спасовден – курбан за здраве и празнична програма
Организатори: Църковно Настоятелство и НЧ „Просвета – 1909 г.”, кв. „Църква”

12,30 ч. – местност„Манастир”, с. Лесковец
Спасовден – курбан за здраве
Организатор: Кметство и НЧ „Солидарност – 1930 г.” с. Лесковец

14,00 ч. – НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци
„Спасовден“ – Ден на хлебаря и сладкаря – демонстрация и честване
Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”

16,00 ч.- площада, гр. Батановци
„Спасовден“ – традиционен събор
Организатори: НЧ “Просвета – 1909 г.” и Кметство Батановци

7 юни
10,00 ч. – читалището
Изложба на ръчно изработени предмети от пластмаса и хартия
Организатор: НЧ „7-ми септември – 1961 г.”, кв. „Димова махала”

7-8 юни
19,00 ч. – пред читалището, с. Вискяр
Ден на селото – празнична програма
Организатор: Кметство и НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1933 г.” с. Вискяр

8 юни
17,00 ч. – пред читалището, с. Студена
„Спасовден“ – Ден на селото – празнична програма
Организатор: Кметство с.Студена

11 юни
14,00 ч. – читалищен клуб
Концерт на детска музикална школа
Организатор: НЧ „Елин Пелин -1903 г.”

16 юни
17,00 ч – на площада, с. Големо Бучино
Ден на селото – празнична програма
Организатор: Кметство и НЧ „Люлински изгрев – 1903 г.” с. Големо Бучино

17 юни
9,00 ч. – църква „Св. Троица” с . Дивотино
Молебен и курбан за здраве
Организатор: Кметство и НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

15,30 ч. – Клуб „Миньор“
„Науката и човекът“ – аудиовизуална поредица, епизод 5
Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, гр. Перник

18 юни
17,30 ч. – галерия „Марин Гогев“, кв. „Изток”
Изложба, посветена на 90 години от обявяването на Перник за град
Организатор: НЧ “Съзнание – 1922 г.“, кв. „Мошино”
19 юни
12,00 ч. – Параклиса „Св. Паисий Хилендарски“, с. Кралев дол
„Ден на Паисий Хилендарски“ – празнична програма и курбан за здраве
Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“

20 юни
18,00 ч. – НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино
„На раздумка с чичо Стоян” – среща разговор с потомците на именития автор
Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

21 юни
10,00 ч. – гр. Батановци
Еньовден – бране на билки и беседа
Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.” град Батановци

22 юни
19,00 ч. – площада, с. Витановци
Традиционен събор – празнична програма
Организатор: Кметство и НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, село Витановци

24 юни
10,00 ч. – в читалището
„Творчеството на Димитър Димов“ – изложба по случай 110 години от рождението на писателя
Организатор: НЧ „7-ми септември – 1961 г.”, кв. „Димова махала”

15,30 ч. – Клуб „Миньор“
„Атлас – новото познание за познатите страни“ – съвременен дайджест (ежемесечен информационен бюлетин)
Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”, град Перник

29 юни
9,00 ч. – манастир „Св. Св. Петър и Павел”, с. Дивотино
Курбан за здраве
Организатор: Кметство и НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” с. Дивотино

10,00 ч. – църква „Св. Св. Петър и Павел”, с. Мещица
Литургия и курбан за здраве
Организатор: Църковно Настоятелство, Кметство и НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

12,00 ч. – църква „Св. Йеремей“, с. Рударци
„Петровден“ – курбан за здраве
Организатор: НЧ „Васил Левски – 1968 г.”, с. Рударци

12,00 ч. – църква „Петър и Павел“ с .Кралев дол
„Петровден“- храмов празник и курбан за здраве
Организатор: НЧ „Св. Паисий Хилендарски – 1927 г.“ с .Кралев дол

17,00 ч. – на площада, кв. „Църква”, гр. Перник
Ден на квартала – празнична програма
Организатори: Кметство и НЧ „Просвета – 1909 г.”, кв. „Църква”

Х. ДРУГИ

14 юни
14,00 ч. – Второ фоайе на Дворец на културата
„Учителят, който ме вдъхновява`2019” – награждаване на участниците в конкурса

22 юни
10,00 ч.- Общински младежки дом, кв. Изток
Международен ден на йогата /по отделна програма /

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *