Начало / Култура и образование / Културен гид на Перник за месец април

Културен гид на Перник за месец април

dvorec-na-kulturata

Месец април в Перник ще бъде богат на много и разнообразни културни събтия.  От 12 до 14 април в Двореца на културата ще текат ХІV-тия  Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти и ХІI-я конкурс за детска рисунка. На 23 и 24 април пък в Обединения детски комплекс ще се проведе традиционната надпревара „Талантите на Перник.

Ден след това, на 25-ти, пред Двореца на културата отбори от всички пернишки училища ще мерят талант и въображение в изписването на великденски яйца в конкурса „Писано яйце“.

Две седмици, от днес до 15 април, в Регионалния исторически музей гостува изложба с екзотични животни „Терариум“.

На 11 и  19 април от 18,30 ч. в салона на Обединения детски комплекс ще бъде представен премиерния спектакъл „Спътникът на Алтея“ на детско-юношеския театър „Мускетарите“.

На 18 април от 19 часа в драматичния театър в Перник ще се играе постановката на столичния сатиричен театър „Да, г-н Премиер“ от сър Сър Антъни Джей и Джонатан Лин. Участват Кръстю Лафазанов, Мариан Бачев, Тони Минасян, Рада Кайрякова, Константин Икономов, Светослав Пеев.

Перничани, които не са успели да присъстват на спектакъла „Енергични хора“ от Василий Шукшин, могат да го направят на 23 април от 19 часа.

Празнични Великденски концерти, художествени изложби на наши и чужди автори, литературни четения и среща с автори на книги очакват перничани и гостите на града.

Две детски градини празв.нуват рождени дни. На 15 април детского заведение „Българче“ ще чества 65-годишен юбилей, а на 19 април 40 години от създаването си ще празнува детската градина „Чуден свят.

 

Вижте културните събития за целия месец април:

 

І. ЗНАЧИМИ СЪБИТИЯ

 12 –  14 април

ХІV  Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти

ХІI  Конкурс за детска рисунка

Организатор: ОК Дворец на културата

 Програма

12 април

16,30 ч.  –  Музикално фоайе, Дворец на културата

Откриване на изложба на наградените рисунки от ХІI  Конкурс за детска рисунка

 

18,00 ч.  –  Малък салон, Дворец на културата

Концерт на лауреатите от ХІІI Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти

 

13  април

8,30 ч. – 20,00 ч., – Малък салон и Галерия „Л. Гайдаров”,  Дворец на културата

Конкурсен тур – ХІV Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти

 

14  април

17,00 ч.,  – Малък салон, Дворец на културата

Награждаване на лауреатите от ХІV Международен конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти.

Гала концерт на лауреатите от конкурса

 

23 – 24 април

Конкурс „Талантите на Перник” / по отделна програма/

Организатор: ЦПЛР ОДК – Перник

 

25  април

14,00 ч. – пред Двореца на културата

„Писано яйце“ – конкурс за рисуване на яйца, с участието на ученици от пернишките училища

 

29 април

17,30 ч. – Център за отдих на открито, кв. „Изток“ 

„Хубав ден Великден“ – празничен концерт за жителите на кметство „Изток“

Организатор: Общински младежки дом

 

30 април

16,00 ч. – пред Двореца на културата

„Христос Воскресе” – празничен Великденски концерт

Организатор: НЧ ”Елин Пелин-1903” 

 

ІІ. ГАЛЕРИИ

    

1 април

 9,00 ч. – 17,00 ч. – Галерия “Артсалон”

Изложба живопис на  Павлина Козарова 

 

11 април

18,30 ч.  – Галерия “Кракра”

„Дебют“ – изложба на Диана Тодорова и Румен Кожухаров

 

23 април

17,00 ч.  – Галерия “ Любен Гайдаров ”

Изложба графика и живопис на съвременни турски автори

 

 24 април

17,00 ч.  – Галерия “Кракра”

Традиционна Великденска изложба

 

ІІІ. МУЗЕИ

 

ИЗЛОЖБИ

 

1 – 30 април

9,00 – 17,00 ч. – Регионален исторически музей

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ – Перник“
  • „Пришълец от палеогена“ – изложба минерали
  • „Погребални практики в нашите земи от праисторията до средновековието“- съвместна изложба на Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ – БАН и РИМ – Перник
  • „Стефан Бръчков – учителят, който възроди стария Перник“

1 – 15 април

 „ТЕРАРИУМ“ – гостуваща изложба на екзотични животни

ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ

1 – 5 април

10,00 ч.– 12,00 ч. – Регионален исторически музей

Ваканция в музея ( по отделна програма)

УРОЦИ ПО РОДОЛЮБИЕ

1 – 30 април

„Стефан Бръчков – учителят, който възроди стария Перник“

„Пролетна празничност. Великден“

„България между Антантата и Великите сили“

„Ньойският договор“

15 – 24 април

  МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА

„ Шарен Великден“

 

18 април

Международен ден на недвижимото културно наследство

 

20 април

10,00 ч.– 12,00 ч. – Регионален исторически музей

Семейна събота: „Лазарица“

ІV. ТЕАТЪР               

  11 април

18,30 ч. – театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник

„Спътникът на Алтея” – постановка на ДЮТ „Мускетарите” – премиера

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

18 април

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Да, г-н Премиер“ – от Сър Антъни Джей и Джонатан Лин

Постановка: Борис Панкин

Участват: Кръстю Лафазанов, Мариан Бачев, Тони Минасян, Рада Кайрякова, Константин Икономов, Светослав Пеев

Гостува Сатиричен театър – София

 

19 април

13,00 ч.-  23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Кино в театъра

 

18,30 ч. – Театрален салон, ЦПЛР-ОДК Перник

„Спътникът на Алтея” – постановка на ДЮТ „Мускетарите”

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

20 април

13,00 ч. – 23,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Кино в театъра

 

21 април

11,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Кино в театъра – Детски анимации и  

Кинопремиера на филма „Лошо момиче“

Режисьор: Мариан Вълев
В ролите: Любомира Башева, Елена Телбис, Станислава Армутлиева, Дария Симеонова, Диляна Попова, Велислав Павлов, Деян Донков, Георги Кадурин, Христо Пъдев, Ели Колева
Сценарист: Мариан Вълев
Продуценти: Боряна Пунчева, Янко Терзиев
Оператор: Антон Бакарски

 

Кинопремиера на филма „Уют“

Режисьор: Камен Донев
В ролите: Камен Донев, Албена Колева, Валентин Танев, Захари Бахаров, Стефка Янорова, Бойка Велкова, Николай Сотиров, Патриция Пъндева, Ани Пападопулу
Сценаристи: Камен Донев, Борис Радев
Продуцент: Камен Донев
По книгата на: Камен Донев
Оператор: Гео Иванов

 

23 април

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Енергични хора“ от Василий Шукшин

Участват: Красимир Ранков, Михаил Сървански, Петко Венелинов, Михаил Петров, Борислав Захариев, Стела Ганчева, Веселин Мезеклиев, Елена Атанасова, Иво Горчев, Иван Хаджиянев

 

  1. БИБЛИОТЕКИ

 

                   2 23 април

Национална кампания  „МАРАТОН НА ЧЕТЕНЕТО“, организиран от Българска библиотечно-информационна асоциация и Асоциация „Българска книга” и тяхната инициатива „Походът на книгите”

 

2 април

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, отдел „Изкуство”

Стремежът към мъдрост и красота в картините на Митко Панайотов , по повод 85 години от рождението на известния пернишки художник – витрина

 

5 април

17,30 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

 „Тетрадката” – представяне на нови книги на младите автори  Антония Атанасова, Теодора Тотева, Крис Енчев, Стефан Гончаров, Георги Гаврилов и Мария Куманова

 

9 април

12,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Читалня

 „Ели и тайната тетрадка”  – представяне на новата книга на Зорница Иванова  пред децата от ІІІ Г и ІІІ Д клас на ОУ „Св. Иван Рилски”

 

16 април

10,00 ч. – 17,00 ч. – Регионална библиотека „Светослав Минков”, Отдел „Краезнание” и на интернет адреса на библиотеката www.libpernik.net

100 години от създаването на ФК „Миньор“ – Перник на 19.04.1919 г. – библиотечна и виртуална витрина

 

VІ. КОНЦЕРТНИ ПРОГРАМИ

 

9  април

10,30 ч. – VІІІ  ОУ „Кракра Пернишки“ 

Образователен концерт на Народния оркестър при ОК Дворец на културата с ръководител Венцислав Андонов

 

16 април

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата, диригент Трифон Трифонов

 

18,00 ч. Малък салон,  Дворец на културата

Фолклорът – настояще и бъдеще” – концерт на Народния оркестър

при ОК Дворец на културата  с  ръководител Венцислав Андонов,

солист Петя Михайлова – студентка  в  Нов български университет

 

17  април

18,00 ч.  –   Музикално фоайе,  Дворец на културата

Концерт на Академичен хор и диригенти от НМА ”Проф. Панчо Владигеров”,  с  участието на музиканти от КО”Орфей”

 

18 април

18,00 ч. – театрален салон ЦПЛР-ОДК

Благотворителен  Великденски концерт на ДЮФА „Граовче”

Организатор: ЦПЛР-ОДК Перник

 

19 април

11,00 ч. – пред  Двореца на културата

Концерт на Духовия оркестър към ОК Дворец на културата,диригент Трифон Трифонов

 

20  април

11,00 ч.  –   Малък салон,  Дворец на културата

Концерт на ученици от класа по пиано с преподавател Виолина Милотинова от Обединената школа по изкуства към ОК Дворец на културата

 

12,00 ч. – пред Двореца на културата

 „Приятели чрез танца“ – Национален фолклорен конкурс – надиграване за любителски  танцови състави

Организатор:  Сдружение „Дай, бабо, огънче“ с подкрепата на община Перник и Общински младежки дом

22 април

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Великденски концерт на ТА „Зора“

Организатор:ТА „Зора“

 

24 април

18,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

Благотворителен  концерт в подкрепа на  НЧ „Просвета – 1909 г.“ кв. Църква

Организатор: ХVІ ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” със съдействието на Кметство- кв. Църква и НЧ „Просвета – 1909 г.“

 

25 април

19,00 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

„Как ще ни стигнат“- концерт на ФА „Българе“

Организатор:ФА „Българе“

VІІ. ЧЕСТВАНИЯ, ЛИТЕРАТУРНИ  ВЕЧЕРИ  И  ГОДИШНИНИ

15 април

17,30 ч. – Театрален салон „Георги Русев“

65 години ДГ „Българче“ –  честване

 

19 април

17,00 ч. – зала „Борис Гюдеров“

40 години ДГ „Чуден свят“ –  честване

                  

22 април

10,00 ч. – 16,00 ч.- парково пространство пред Кметство „Изток“

 „Земя като една човешка длан“ – празнична проява, посветена на Световния ден на земята, в партньорство с училища и детски градини.

Организатор: Общински младежки дом и Кметство „Изток“

 

VІІІ.  ШОУ-ПРОГРАМИ

 

6 април

19,00 ч. – театрален салон „Георги Русев“

„Приятели мои“ – комедийно шоу на Дарик радио и Сдружение „G. O. WAKE UP“ с Димитър Туджаров – Шкумбата

 

ІХ. ЧИТАЛИЩА И ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБОВЕ           

1 април

9,30 ч. – НЧ „Наука – 1967 г.”, с.Черна гора

Ден на хумора и шегата

Организатор: НЧ „Наука – 1967 г.”

 

10,00 ч. ДГ „В. Терешкова”, гр.  Батановци

Ден на хумора и шегата – поговорки и весели случки, представени от деца.

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.” и  ДГ „В. Терешкова”,  гр. Батановци

16,00 ч. – Клуб „Миньор“

„Смешно и не съвсем“ – избрани първо-априлски шеги по света и у нас

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”

 

                 2 април

11,00 ч. – НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, библиотека

Международен ден на детската книга – представяне на новозакупените детски книги

Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци

    

                  2 – 5 април

10,30 ч.- НЧ “Пробуда – 1935 г.”, читалня 

„Книжчице любима” – Международен ден на детската книга

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

                 6 април

10,30 ч. – местност „Анев дол”, с. Черна гора

,,Ден  на  гората” – спортен  празник

Организатор: НЧ „Наука – 1967 г.” и Кметство – с. Черна гора

 

                  9 април

14,00 ч. – НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” с. Дивотино

Международен ден на детската книга  – честване

Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

 

10 – 30 април

16,00 ч. – Атриум на Областна администрация

„Святи образи“ – изложба иконопис и дърворезба

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                11 април

12,00 ч. НЧ ”Елин Пелин 1903 г.”, читалищен клуб

„Разкажи ми приказка”  – в читалището гостуват  ученици от ОУ „Г. С. Раковски”

Организатор: НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”

 

12 април

17,00 ч. – Клуб „Приятели на Русия“, ул. „Търговска“13

Международен ден на авиацията и космонавтиката

Организатори: НЧ „Миньор – 2005 г.” и Клуб „Приятели на Русия”

 

17,00 ч. – VIP Gallery, БК „Елена“

Гости във Vip Gallery  –  среща от поредицата „В десетката!“

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                13 април

        10,30 ч. – VIP Gallery, БК „Елена“

        Цветни празници  – лекция

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                  15 април

15,30 ч. – Клуб „Миньор“

„Науката за човека“ – аудиовизуална поредица, епизод 3

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”

 

                           16 април

        11,00 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”

        Среща – разговор с етнолог за пролетните празници в България 

        Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

17,00 ч. – VIP  Gallery, БК „Елена“

        „Денят на Възкресението“ – изложба – живопис

Организатор: НЧ „Нови хоризонти – 2009 г.”

 

                     18 април

11,00 ч. – НЧ ”Елин Пелин – 1903 г.”, библиотека

Литературно четене по повод Международния ден на книгата и авторското право

Организатор: НЧ ”Елин Пелин – 1903”г.

 

                            19 април

        10,00 ч. – Дневен център, НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”

        Пролетни празници –Цветница, Лазаровден и Великден – кулинарна  изложба

        Организатор:  НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 

                           20 април

         8,30 ч. –  площада,  с. Люлин

„Лазаровден“- пресъздаване на обичая  „Лазаруване“

         Организатор: НЧ „Христо Ботев – 1961 г.” с. Люлин

 

9,00 ч.- кв. Бела вода

„Лазаровден“ – обиколка на лазарската  група в квартала за здраве

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

9,00 ч. – с. Витановци

„Лазаровден“ – обхождане на селото

Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци

 

10,00 ч. – с. Дивотино

        „Лазаровден“ – обиколка на лазарската  група  в селото

        Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”

 

                   21 април

 9,30  ч. – библиотеката на НЧ „Чичо  Стоян . 1927 г.”

 Международен Ден на книгата – отворени врати на библиотеката

        Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

 

                           22 април

10,30 ч.- пред читалището

Цветен празник  –  засаждане на цветя от децата в квартала

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

        13,00 ч. – НЧ „Искра – 1960 г.”

Боядисване на Великденски яйца

Организатор: НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

                   23 април

13,30 ч. – НЧ „Просвета – 1909 г.”,  гр. Батановци

Международен ден на книгата – литературно четене и презентация

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.”, гр. Батановци

 

                          24 април                          

14,00 ч. –  Клуб на пенсионера „Ален мак”

        Великденско тържество – поздравителен концерт

Организатор : НЧ „Искра – 1960 г.”, кв. „Изток”

 

                   25 април

10,00 ч. – НЧ „П. К.Яворов – 1926 г.” с. Мещица

„Червен, червен Великден!” – боядисване на яйца с децата от ДГ №15

        Организатор:  НЧ „П. К. Яворов – 1926 г.”, с. Мещица

 

11,00 ч. – НЧ „Наука – 1967 г.”, с. Черна гора

,,Писано  яйце” – боядисване  на  яйца

Организатор: НЧ „Наука – 1967 г.” с. Черна гора

 

11,00 ч.-  пред читалището

Великденска люлка „Приказка без край – писане на яйца”

Организатор: НЧ “Пробуда – 1935 г.”, кв. Бела вода

 

                    26 април

10,00 ч. –  НЧ „Просвета – 1909 г.” гр. Батановци

„Хубав ден, Великден“ – боядисване на яйца

Организатор: НЧ “Просвета – 1909 г.”, гр. Батановци

 

                   27 април

10,00 ч. – НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.”, с. Дивотино

„Великден“ – изложба – базар на великденски яйца, направени от деца

Организатор: НЧ „Чичо Стоян – 1927 г.” с. Дивотино

 

11,00 ч. – НЧ „Отец Паисий – 1928 г.” с. Витановци

„Деца боядисват яйца”

Организатор: НЧ „Отец Паисий – 1928 г.”, с. Витановци

 

29 април

14,00 ч. – Клуб на пенсионера, НЧ „Данчо Иванов – 1927 г.” кв. „Калкас”

„Великден“  –  кулинарна изложба на козунаци и писани яйца

Организатор: НЧ „Данчо Иванов – 1927 г.”, кв. „Калкас”

15,30 ч. – Клуб „Миньор“

„Атлас – новото познание за познатите страни“ – съвременен дайджест /ежемесечен информационен бюлетин – Норвегия/

 „Великденско настроение“ – празник за членовете на Клуб „Миньор“

Организатор: НЧ „Миньор – 2005 г.”

 

                   30 април

14,00 ч. – НЧ „7-ми септември 1961 г.”, кв. „Димова махала”

„Пъстър и цветен Великден” честване

Организатор: НЧ „7-ми септември 1961 г.”, кв. „Димова махала”

        

Х. ДРУГИ         

 

11 – 13 април

11,00 ч. – малък салон, Дворец на културата

„Културно богатство“ХVIII Национална среща на детските и младежки съвети и парламенти / по отделна програма/

 

17 и 24 април   

15,00 ч. – Общински младежки дом – Мошино

Отворени врати на школата по керамика – изработване на Великденски яйца

Организатор: Общински младежки

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *